• Irodáknak, cégeknek
  • Társasházaknak
  • Napelemtelepeknek
  • Középületek és Intézményeknek

Villámvédelem és felülvizsgálat –
Védelem és biztonság

Mindösszesen egy ezredmásodperc. Ennyi szükséges egy villámnak ahhoz, hogy felforgassa addigi megszokott életét; és házában, vagyontárgyaiban, elektromos készülékeiben jelentős kárt tegyen. Aki látott már villámcsapás okozta kárt, tudja, mekkora bajt okozhat a villám egy épület tetőszerkezetében, vagy akár egy elektromos készülékben. Ha a nyári heves zivatarokban Önt is félelem tölti el, akkor a megoldás a villámvédelem. Ugyanis a villámcsapások által okozott károk nagymértékben csökkenthetők villámvédelemmel. Illetve villámvédelmi felülvizsgálattal.

Villámvédelem a „villámsújtotta problémákra”

A számítógép, az LED tv, a riasztó berendezések, de a hifi-tornyok, a porszívó, vagy a mikró is mindennapjaink szerves részét képezik. Szinte már elképzelni se tudnánk a hétköznapjainkat nélkülük. Egyre több elektronikus készülék és rendszer vesz bennünket körül, növelve ezzel is a potenciálisan sérülésnek kitett vagyontárgyaink számát. A kis feszültségről működő áramkörök száma is egyre nagyobb. A villám okozta kár is sokrétű lehet: a megolvadt kábelektől, a berendezések hasznavehetetlenségéig széles skálán mozognak a lehetőségek. A villámcsapás másodlagos hatása miatt (a villám elektromágneses erőtere és ennek időbeni gyors változása feszültséget indukálnak). A villámvédelem és annak időközönkénti felülvizsgálatának jelentősége ezért ma meghatározóbb, mint gondolnánk. A másodlagos impulzushatások az elektromos készülékek működését zavarhatják és tönkre is tehetik azokat. Ön is bizonyára bosszús lenne, ha egy nyári estén egy zivatart követően elvesznének a számítógépen tárolt adatai, munkái; méghozzá villámgyorsan.

Hogyan védekezzen a villám ellen – Villámvédelem – Villámvédelmi felülvizsgálat

Bizonyára nagyobb zivatarok, viharok esetén Ön is megteszi azt az óvintézkedést, hogy a biztonság kedvéért, kihúzza az elektromos berendezések zsinórjait a 230 V-os konnektorból. Vagy lekapcsolja a főkapcsolót, ezzel elállva az útját a házba vezető elektromosságnak. Azonban vannak olyan helyzetek, amikor ez nem elégséges. Ráadásul nem mindig tartózkodunk otthon. A megfelelő villámvédelem kialakításával gondoskodhat otthona, családja és értéktárgyai biztonságáról. Ne kockáztasson!

Villámvédelmi berendezések biztonságos és üzemszerű működéséhez hozzá tartózik az időszakonként elvégzett felülvizsgálat is.

Villámvédelmi felülvizsgálat végzését vállaljuk a hatályos jogszabályok szerint; 3, 6 évente szükséges a villámvédelmi szempontok alapján vizsgálni egy épületet.

A kötelezően előírt felülvizsgálat elvégzését, majd a dokumentumok, jegyzőkönyvek kiállítását is vállaljuk, a MSZ EN 62305

szabvány szerint

Nem norma szeriti időszakos felülvizsgálatot

  • Villámvédelmi felülvizsgálati jegyzőkönyvek. (épületenként részlegesen)
  • Tűzveszélyességi osztályba sorolás.

Az épületeken a legközelebbi időszakos villámvédelmi szabványossági felülvizsgálatot az OTSZ előírása szerint, hiba esetén a hibajavítást követően, egyébként az

A,B” tűzveszélyességi osztályú besorolás esetén 3 év múlva, 

a „C,D,E” tűzveszélyességi osztályú besorolás esetén 6 év.

Norma szeriti időszakos felülvizsgálatot az 

  • LPS I, osztályba sorolás esetén 3 évente.
  • LPS II osztályba sorolás esetén 6 évente.

Mit is csinálunk?

  • a külső villámvédelem műszakilag és biztonságtechnikailag helyes kialakításának felülvizsgálatát végezzük el egy ipari, mezőgazdasági vagy más külszíni létesítmények esetében
  • vizsgáljuk a létesítmények földelésének kialakítását
  • a belső villámvédelem veszélyeit igyekszünk kideríteni
  • mérjük a földelési ellenállásokat
  • levezetők vizsgálatát is elvégezzük
  • különleges létesítmények villámvédelmét vizsgáljuk
  • üzemi földelők vizsgálata és a villámvédelmi zónák ellenőrzése is a munkánk része

Elvégezzük a villámvédelmi besorolást a felülvizsgálat során, majd összevetjük a megvalósított villámvédelmi fokozattal. A műszaki állapot helyszínen való meghatározásával elvégezzük a minősítést.

Villámvédelem – Felülvizsgálat a hatályos jogszabályok szerint

A villámvédelmi felülvizsgálat elvégzést a hatályos jogszabályok figyelembevételével tesszük:

  • Az OTSZ (Országos Tűzvédelmi Szabályzat 54 /2014. (XII. 5.) BM rendelet
  • MSZ EN 62305-Villámvédelem

A villámvédelmi felülvizsgálat és minősítése, amit villámvédelmi jegyzőkönyv tartalmazza a hatályban lévő (OTSZ) Országos Tűzvédelmi Szabályzat rendelkezik. A villámvédelmi vizsgálatot a villámhárító berendezés kivitelezésekor érvényben lévő szabványok, rendeleteknek megfelelően végezzük. A norma szerinti (új villámvédelem) és a nem norma szerinti meglévő épületre szerelt régi szabvány szerint kivitelezett villámhárító berendezések felülvizsgálatát is vállaljuk.

Nem norma szerinti villámvédelem

Az új létesítési szabványok bevezetése előtt, tehát az MSZ 274 szabvány előírásai szerint készítették el az épületre szerelt villámhárító berendezést.

Nem norma szerinti villámvédelem szerint készült villámhárító berendezések bővítését a létesítésük idején érvényben lévő rendelkezések szerint kell kivitelezni.

A villámvédelmi felülvizsgálatot a kiépítésekor érvényes szabványok és rendeletek figyelembevételével kel ellenőrizni.